Балістика
Як відомо, бронеавтомобілі можуть виготовлятися безпосередньо на заводі - виробнику базового автомобіля, або обладнуватися куле- та вибухозахистом силами спеціальних підприємств.
Бронюванням в Європі займаються лише деякі виробники серійних авто: Daimler (в його гамі - Maybach і лінійка Мерседесів, включаючи президентський Pullmann), Audi (моделі А6 і А8) і BMW ( «5», «7» і X5), LandRover (RangeRover). Але це тільки легкові автомобілі, які не можуть забезпечити максимально можливий балістичний захист. Ми пропонуємо альтернативу - більш високий рівень безпеки та чудовий комфорт.
Постараємося пояснити трохи заплутану ситуацію з визначенням ступеня балістичної захисту. У світі існує більш ніж десять стандартів балістичного захисту. Вони, як правило, мають класи захисту з відповідним порядковим номером. І іноді виникає плутанина, коли виробник декларує 4-й клас, який в різних стандартах може забезпечити захист від пістолета, автоматичної зброї калібру 7,62 та снайперської гвинтівки з бронебійно-запалювальною кулею.
В Європейському Союзі цивільні броньовані автомобілі сертифікуються за єдиними балістичним нормативам EN 1063/1522/1523, рівнів захисту всього сім, а позначаються вони літерами і цифрами (від В2 до В7).
Стандарт USA NIJ0108-01 включає в себе класи: 2, 2а, 3, 3а, 4. При цьому класи 2, 2а, 3, 3а відповідають класам В2-В6 (EN 1063/1522/1523), а клас 4 - вище В7 (EN 1063/1522/1523) і забезпечує захист від бронебійно-запальною кулі 7,62х54мм Б-32, захист від якої не забезпечує жоден цивільний бронеавтомобіль.
Справа в тому, що нормативи EN вже давно не влаштовують багатьох європейських фахівців. А найбільший недолік стандартів EN в тому, що вони передбачають обстріл лише традиційними боєприпасами з самої Європи і Америки. Тим часом на ринках, де найбільш затребувані броньовики, - в СНД, на Близькому Сході, в Латинській Америці дуже багато російської зброї. Чи витримає «євроброня» постріли з автомата АКМ або ще більш потужної снайперської гвинтівки Драгунова? І якими боєприпасами? Є патрони зі звичайним сталевим і термостійкими сердечниками, бронебійні, бронебійно-запальні ... Тому Daimler, Audi і BMW, а з ними Porsche і армійський «бронювальник» Krauss-Maffei (той самий, що робить танки Leopard) адаптували стандарти EN до продукції автопрому, створивши норми BRV 1999. Потім сертифікаційні і поліцейські органи Європи створили нормативи щодо захисту матеріалів APR 2006, включивши туди ряд російських і нових європейських патронів. Потім обидва нових стандарту, «автомобільний» та «поліцейський», об'єднали в один - BRV 2009.
Ми використовуємо саме цей стандарт. В результаті дослідних, дослідно-конструкторських робіт ми забезпечуємо захист наших броньованих автомобілів за класом BR8 стандарту BRV 2009. Клас BR8 забезпечує захист транспортного засобу від всіх видів автоматичної зброї, в т.ч. бронебійно-запальних куль БЗ калібру 7,62 від автомата Калашникова, які дуже поширені. Вони становлять особливу небезпеку для пасажирських автомобілів, можуть викликати пожежу і задимлення салону. Вони більш небезпечні, ніж бронебійні кулі понадвисоких енергій, які просто прошивають салон, без спалаху.
Сертифікація. Наше виробництво має міжнародні та національні сертифікати системи управління якістю ISO 9001, сертифікати відповідності бронемодуля автомобіля класам BR6-BR8 стандарту BRV 2009.
Таблиці основних стандартів балістичного захисту.